Ana Sayfa Rüya Uyku İslam'da Rüya Rüya Hakkında Bilinmeyenler

Rüyada yüz görmek

Rüyada insan yüzü görmek; kişinin sevinci ve şerefi ile tabir olunur.
Kirmani demiştir ki: Yüz, zinet ve maişete işarettir. Yüzde bir ayıp görmek, bunlarda noksana delalet eder. Ayıbın büyüklüğü, müşkülatın, zorluğun artacağını haber verir. Yüzün renginin şafak gibi kırmızı olması; sevinç ve ferah, sarı olması; hastalık, azl, korku ve şaşkınlıktır. Siyah yüz, üzüntü ve kederdir. Fakat, bir rivayete göre rüya sahibinin bir kızı olur.
Rüyada yüzü kırmızıya yakın beyaz görmek; sıhhate, buğday rengi veya esmer görmek; feraha ve geniş rızka, yeşil görmek; ruhun iman ve islamla süslü olduğuna işarettir. Yüzünün renkten renge girdiğini görenin, maddi ve manevi vaziyetinde değişiklik olur.
Ebu Said'ül Vaaz yüz rüyasını mal, makam, itibar ve güzel bir zevceyle ifade ediyor. Yanaklar; iki kız evladı temsil ederler. Yanaklarda görülecek iyi ve kötü her hal onlara göre tabir edilir.
Yüzü güleç parlak ve güzel görmek; iyi hal ve dindarlıktır. Siyah yüz; rüya sahibinin mizahla uğraşan yalancı biri olduğuna delalettir. Kendisinin yahut başkasının yüzünde çirkin bir şey gören, üzüntüye duçar olur, bir belaya çatar. Buruşmuş ve somurtkan yüz; ikrah (nefret) olunacak bir şey görmeye işaret eder. Çatık kaşlı birini gören, onun fenalığına uğrar. Çehresinin buruştuğunu gören, üzülür. Rüya sahibi kadınsa, kocası vefat eder.
Yüzün güzel olması, dindarlık ve itibarla yorumlanır.

Yüz insanın şeref ve itibarına, süs ve zinet eşyalarına ve geçimine, Yüzü gülümser, parlak ve güzel görmek iyi hale, inanç ve amel güzelliğine ve diğer hayırlara, Kendi yüzünü asık görmek tiksinti verecek bir şeye, başkasının yüzünü asık görmek ondan birr kötülük görmeye, Yüzü buruşuk görmek üzüntü ve kedere, kırışıklarla dolu görmek derin düşüncelere ve uzun yaşamaya, Kadının yüzünü buruşuk görmesi eşinin vefat etmesine, Yüzde görülen kusur süs ve geçimdeki eksikliğe, yüzdeki ayıbın artması geçim darlığının devam etmesine, Yüzün kızarması sevinç ve sürura, sararması hastalık ve üzüntüye, kararması gam ve keder, pembeleşmesi sıhhat ve afiyete, mutlu yaşamaya; buğday rengi ve esmer olması refah ve saadete, rümrüt yeşili olması din ve inanç güzelliğine;Yüzün renkten renge girmesi din ve dünyalında değişikliğe ve hayatın çalkantılarına, Yüzünü bütün bedeni ile birlikte görmek mala, şerefe ve güzel eşe; Kadının yüzüne pudra yürüp gözlerine sürme çekmesi kendisi ve kocası için iyiliğe ve hoş geçime, yüz bakımına özen göstermeye, Yüz çirkinliği kötü ve ayıp olan şeylere delalet eder. ( Ayrıca Bakınız; Yanak, Yüz Ekşitmek.)Güzel yüzler, iyi haberlerin ve sevdiklerinizle birlikte eğlenceli günler geçireceğinizin işaretidir. Çirkin veya üzgün yüzler sıkıntının habercisidir.Yüz ne kadar güzel ise insanın hayatı o derecede güzel olur.

Bir kimsenin rüyada yüzünü görmesi, dünyada iyi halli oluşuna, müjde ve sevince yorumlanır. Rüyada yüz sarılığı, zillet ve kıskançlığa yorumlanır. Bazan da yüz sarılığı, nifaktır, çünkü sarılık hastalıkla, hastalık da nifakla yorumlanır. Rüyada yüzünün siyah olduğunu gören kimsenin, çokça yalan söylemesine veya bir günah işlediğine yorumlanır. Rüyada kendisine bir adam yüzünü ekşittiğini gören, o adamdan hoşlanmayacağı bir şeyi görür. Rüyada yüzünü buruşturmak, ağlamak, çirkinleşmek veya yüzünü karartmak, makamının elden gitmesine ve yalan söylemeye yorumlanır. Bazan yüzün siyahlığı, korkuya yorumlanır.

yüz ile ilgili tabirler
Abdest almak Yırtık Yuzustu donmek Boya İskambil Abdest Ada Altın ve gümüş eşya Ashab-ı kiram( r.a.) Ateş Ayna Bardak Battaniye Besmele Bina Boya boyamak Cehalet Cehennem Cihat Çağrı